Általános információk hulladékok elkülönített gyűjtésével kapcsolatban:
A hulladékok keletkezésének megelőzése az egyik legfontosabb környezetvédelmi feladatunk, a túlfogyasztás csökkentésének segítségével. Ha mégsem kerülhetjük el a hulladéktermelést, akkor az elkülönített gyűjtéssel tehetünk a legtöbbet környezetünk megóvásáért. Magyarul ha lehet ne vásároljunk fölösleges dolgokat, de ha mégis, a csomagolását legalább tegyük a szelektív kukába.
Mit kell tudnunk a „szelektív” hulladékgyűjtésről?
♻ Milyen hulladékokat gyűjthetünk szelektíven?
A háztartásokban keletkező papír, műanyag, fém és italoskarton hulladékokat egy külön erre a célra rendszeresített edénybe, a kék/sárga kukába dobhatjuk. A zöldhulladékok (pl. gallyak, falevelek, fűnyesedék) is külön gyűjthetőek, a zöld színű edényzetbe. Az üveghulladék szintén külön kezelendő, de fontos, hogy nem a szelektív kukában van a helye!
A szelektíven gyűjtött hulladékok díjmentesen leadhatóak a hulladékudvarokban is!
♻ Hogyan gyűjti a hulladékkezelő a szelektív hulladékokat?
A Társulás területén a szelektíven gyűjtött hulladékokat külön autókkal gyűjtik össze, a műanyag, papír, fém és italoskarton anyagokat összevegyítve. Ne tévesszen meg senkit, hogy hagyományos „kukásautókkal” gyűjtik az ilyen jellegű hulladékokat is, a házhozmenő szelektív hulladékgyűjtés során begyűjtött hulladékok külön válogatóba kerülnek, nem a kommunális szeméttel vegyítve a lerakóba!
♻ Mi történik az elkülönítetten gyűjtött hulladékokkal?
A szelektíven válogatott hulladékokat a sajókazai válogatóműbe szállítják külön gyűjtőjáratokkal, természetesen a kommunális hulladékkal nem összevegyítve. A válogatóban a hulladékokat leválogatják anyagfajtánként (papír, műanyag, fém, italoskarton stb.), bálázzák az egyszerűbb és hatékonyabb szállítás miatt, majd ezt követően gyártóknak, hulladékhasznosítóknak értékesítik.
♻ Ha a szelektíven gyűjtött hulladékokat értékesítik, akkor hulladéktermelőként én miért nem kapok érte pénzt?
A hasznosítható hulladékok értékesítése után a közszolgáltatótól átcsoportosítják az így keletkező bevételt, így alacsonyabb a hulladékkezelési közszolgáltatási díj. A szelektíven gyűjtött hasznosítható anyagok értékesítési díja tehát megjelenik a közszolgáltatás díjában.
♻ Mi történik az elkülönítetten gyűjtött hulladékáramokkal?
A papírból újra papírt gyártanak, a PE fóliákból ismét fóliát gyártanak, a PET palackokból általában ruha gyártásához használható műszálat vagy újra PET palackot készítenek. A vas-fémeket öntödékben ismét fémgyártáshoz vagy alumínium öntvények gyártásához használják fel. Az italoskarton csomagolásokat a hasznosítók szétválasztják papír, műanyag és fémfólia rétegekre, majd újra alapanyagokat készítenek belőlük.
♻ Milyen hulladékokat lehet még elkülönítetten gyűjteni?
A hulladékgazdálkodási rendszeren belül lehetőségünk van az alábbi hulladékok elkülönített gyűjtésére is:
- építési-bontási hulladékok,
- elektronikai hulladékok,
- használt gumiabroncsok,
- háztartási veszélyes hulladékok (pl.: maradék gyógyszerek, oldószerek, festékek, elemek és akkumulátorok),
- zöldhulladékok.
A külön gyűjtött hulladékokat a Társulás területén működő hulladékudvarok mennyiségi korlátokkal ugyan, de ingyenesen átveszik. Ilyen átvevőpontként üzemelő hulladékudvarok találhatóak az alábbi településeken:
- Borsodnádasd,
- Edelény,
- Kazincbarcika,
- Ózd (2 db),
- Putnok,
- Szikszó.
♻ Ki adhat le hulladékokat a hulladékudvarokban?
A hulladékudvarokat a lakosság veheti igénybe. Bővebb információk a zoldvolgy.hu/hulladekudvarok/ weboldalon olvashatóak.
♻ Mi a helyzet az üveghulladékokkal?
Az üveghulladékokat családi házas lakóövezetekben rendszeres gyűjtőjárat szállítja el, az ehhez szükséges piros gyűjtőzsákokat a Zöld Völgy ügyfélszolgálatánál lehet igényelni. A társasházi területeken az erre a célra kihelyezett fehér konténerekben lehet elhelyezni az üveghulladékokat. Hulladékudvaraink szintén fogadják az ilyen jellegű hulladékot is, akinek nincs más lehetősége, ezen az úton keresztül juttathatja vissza öblösüvegeit a hulladékok körforgásába.
Az üveghulladékot tisztítás után válogatják, darálják, majd ismét üveget készítenek belőle. Ezzel nem csak rengeteg alapanyagot, de hatalmas mennyiségű energiát is megspórolhatunk!
Tesztkérdések a hulladékok elkülönített gyűjtésével kapcsolatban:
Adatvédelmi szabályzat | Játékszabályzat | A nyereményjáték időtartama: 2023.08.30 – 2023.09.20.
Figyelem! A játék kitöltési határideje lejárt!
A Sajó-Bódva Völgye és Környéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás
elkülönített hulladékgyűjtéssel kapcsolatos oktató füzete és kérdőíve – KEHOP-3.2.1-15-2017-00013 / szemléletformálás.